HABERLER

BI/DW SIG Etkinliği 2014

TROUG BI/DW SIG 2014, 3 Nisan 2014 İTÜ Arı3 Teknokent konferans salonunda gerçekleştirildi. Etkinliğe katılım oldukça iyiydi. Sabahın erken saatlerinden itibaren sunumlar oldukça kalabalıktı. Gerek sunumlar esasında, gerekse sunum aralarında sunuculara çokca sorular geldi, katılımcıların sunumlara ilgisinin yüksek olduğunu söylemek TROUG adına sevindirici bir ayrıntı.

Günün açılış sunumunu TROUG Yönetim Kurulu Üyesi ve etkinliği organize eden Gürcan ORHAN yaptı. Gürcan ORHAN, 2013 Oracle Open World’de yaptığı sunumu birde Türk katılımcılar için ülkemizde tekrarladı. Etkinliğin devamında Fatma ÇINAR “Finansal Karar Verme Süreçlerinde Grafik – Data Mining Analizi” adlı sunumu ile finans dünyasında Data Mining uygulamalarının ne kadar etkin kullanılabileceğini örnek uygulamalar ile gösterdi.

Etkinlik ajandasında BI dünyası ile ilgili farklı konuları ve domainleri adresleyen sunumlar vardı. Bunlardan birinide Canburak TÜMER “ODI 12c Kurulum (Gereksinimler ve Hatalar) ve Yeni Özellikler” isimli sunumuyla gerçekleştirdi. BI dünyasında ODI kullanımının yoğun olduğunu düşündüğümüzde, bu sunumun ODI kullanıcıları için oldukça faydalı olduğunu söylemek çokta yanlış olmayacak. ODI’da 12c ile beraber gelen yeni özelliklerin ve 12c kurulumunun anlatıldığı güzel bir sunumdu.

BI dünyasında hot topic olan big data ve beraberinde hadoop konusuda bu yılki etkinlikte unutulmamıştı. Bu konuda etkinlikte 2 sunumun olması katılımcılar tarafından oldukça olumlu karşılandığını gözlemledim. Ersin İhsan ÜNKAR “Hadoop & DWH” isimli sunumu ile hadoop hakkında yanlış bilinen bir çok noktayı katılımcılara örneklerle izah ederek oldukça başarılı bir sunuma imza attı. Devamında da Ahmet Selahattin GÜNGÖRMÜŞ‘ün “Compression in Hadoop” sunumu ile big data ve hadoop dünyasına daha derin bir giriş yapıldı. Ersin ve Selahattin’nin big data konusundaki uzmanlıkları sunumların kalitesine ve doyuruculuğunada doğrudan etki etti. Günün son sunumunu “Veri Ambarı için Analitik Fonksiyonlar” konu başlığı ile Emrah Mete yaptı.

Artık gelenekselleşen TROUG BI/DW etkinliğini de güzel bir şekilde geride bıraktığımızı söyleyebiliriz. Gelecek etkinliklerde görüşmek dileğiyle.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı