HABERLER

Database Administration SIG 2017

TROUG Veritabanı Yönetimi Özel İlgi Grubu (Database Administration SIG) olarak 10 Şubat Cuma günü, Bilginç Akademi’de, bir etkinlik düzenledik. Veritabanı performans iyileştirmesinden, Veri sıkıştırmaya, Exadata’dan, Oracle Cloud’a bir çok konuda sunumlar yapıldı.

İlk oturumda, TROUG Başkanı Zekeriya Beşiroğlu Exadata’daki yenilikleri anlattı. Sonrasında başkan yardımcımız Gökhan Atıl, “Geçici” logical Data Guard kullanımı ile veritabanı güncellemelerinin nasıl sıfıra yakın kesinti ile yapılabileceğini anlattı. Günün üçüncü oturumunda, Talip Hakan Öztürk, özellikle sunucu geçişi, versiyon geçişi gibi çalışmalar öncesinde yapılması gereken veritabanı benchmark testleri ve bunları yapmakta kullanılabilecek araçları anlattı.

Dördüncü oturumda, Orhan Eripek, performans iyileştirme için kullanılabilecek, kendi deneyimlerinden oluşturduğu kontrol listesini bizimle paylaştı ve önemli noktalarla ilgili tiyolar verdi. Beşinci oturumda, Okcan Yasin, Oracle Cloud ile ilgili temel bilgileri paylaştı. Günün son oturumunda, Fettullah Çabuk, Oracle 12c’nin veri arşivleme ve sıkıştırma için getirdiği yeniliklerden bahsetti.

Etkinliğe katılan arkadaşlarımızdan çok olumlu geri bildirimler aldık. Etkinlikte yapılan sunumlar için ilgili konuşmacılarla linkedin veya diğer platformlar aracılığı ile iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı