Oracle Digital Day 2016 İstanbul

Oracle’ın yıllık etkinliği olan Oracle Digital Day, 8 Kasım’da Swiss Otel İstanbul’da gerçekleştirildi. Etkinlik ajandası, öğleden önce tek bir salonda yapılan ortak oturumlar şeklinde, öğleden sonra ise beş salonda paralel gerçekleştirilen sunumlar formatında ilerledi. Öğleden önce olan kısımda Oracle Türkiye Genel Müdürü Filiz Doğan’ın, Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu’nun, Fibabank ve GTech’in, Oracle EMEA Vice President Neil Sholay ve Intel İş Geliştirme Direktörü Göker Öztürk’ün ve son olarakta Oracle Türkiye ve Orta Asya Teknoloji Danışmanlığı Direktörü Sedat Zencirci’nin sunumları oldu.

turkcellveoracle

Bu sunumların ana başlıkları; artık oyunu değiştirecek etkenler olarak tüm dünyaca kabul gören “Veri” ve “Bulut Bilişim” kavramları oldu. Hemen hemen tüm sunumlar bu başlıklar çerçevesinde toparlandı. Günün en önemli haberi Oracle Türkiye Genel Müdürü Filiz Doğan ve Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu tarafından katılımcılara aktarıldı. Ülkemizde kritik dataya sahip bir çok şirket, Cloud kullanımının önündeki en önemli engel olan veriyi ülke sınırları içerisinde tutma zorunluluğu sebebi ile bu teknolojik alt yapıdan faydalanamıyordu. Turkcell ve Oracle iş birliği ile artık Türkiye’de isteyen bir çok şirket Cloud hizmetinden Oracle aracılığı ile faydalanabilecek. Turkcell’in Gebze’de kurmuş olduğu ve uluslararası standartları taşıyan veri merkezi artık Oracle Cloud servislerine ve bu servisten faydalanacak kurumların datalarına ev sahipliği yaparak ülkemizde yeni bir trendin başlamasına öncülük ve ev sahipliği yapacak.

zekeriyabesiroglu

Öğleden sonraki oturumlar beş farklı salonda paralel oturumlar ile ilerledi. TROUG sunumlarının yapıldığı salonda ilk sunum TROUG Başkanı Zekeriya Beşiroğlu tarafından yapıldı. “Big Data Architecture” başlıklı sunumu ile önümüzdeki dönemde bizi neler beklediğini, büyük veri trendini ve önemini çarpıcı örnekler ile otaya koydu.

gokhanatil

TROUG salonunda gerçekleştirilen ikinci sunum TROUG başkan yardımcısı Gökhan ATIL tarafından “Connection Pool” başlığı ile yapıldı.

fcabuk

Bir sonraki sunumu TROUG yönetim ekibinden ve High Availability özel ilgi grubu yöneticilerimizden Fetullah Çabuk “Oracle 12c Data Sıkıştırma ve Yedekleme” sunumu ile gerçekleştirdi.

taliphakan

TROUG sunumları, TROUG yönetim ekibinden ve High Availability özel ilgi grubu yöneticilerimizden Talip Hakan Öztürk‘ün “Uygulama Performansının Kilit Noktası: Bind Değişkenleri” başlıklı sunumu ile gerçekleştirdi.

emrahmete

TROUG salonunda yapılan bir sonraki sunumda Emrah Mete, “Veri Ambarları için Oracle’ın Analitik SQL Desteği” başlıklı sunumu yaptı. Veri ambarında yazılım geliştiren profesyonellerin sıkça kullanabileceği, oldukça işe yarayan ve zaman zaman hayat kurtaran Oracle’ın analitik fonksyonlarından bahseti.

gurcanorhan

TROUG sunumlarının sonuncusunda, TROUG Yönetim Kurulu Üyesi, BI/DW Özel İlgi Grubu Yöneticisi Gürcan Orhan “Veri Ambarı Ölüyor mu?” başlıklı sunumunda veri ambarı gelişimini ve en iyi pratiklerin neler olduğunu anlattı.

Bu yılda bir çok güzel yeni haberin duyurulduğu ve güzel bir paylaşım ortamının sağlandığı bir etkinlik gerçekleşmiş oldu. Bu imkanı Türkiye’deki profesyonellere sunan başta Oracle Türkiye ekibine ve tüm sponsorlara katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın