HABERLER

TROUG Day Ankara 2014

Türk Oracle Kullanıcıları Grubu (TROUG) olarak bu yıl ikinci kez Ankara’da etkinlik gerçekleştirdik. 23 Aralık’ta Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Genel Merkezinde yapılan etkinlikte 7 sunum yapıldı. Gökhan Atıl’ın Database In-Memory opsiyonunu anlatan sunumuyla başlayan etkinlik, Emre Baransel’in Data Guard’ın Oracle 7’den 12c’ye gelişimini ve yeni özelliklerini anlatan sunumuyla devam etti. Azerbaycan’dan sunum için gelen Mahir Quluzade’in Oracle Multitenant sunumuyla sabah sunumları tamamlanmış oldu. Katılımcılarla beraber yenen yemek sonrası öğleden sonraki sunumlar Özgür Umut Vurgun’un 12c Flex ASM ve Flex Cluster sunumuyla başladı. Gürcan Orhan’ın “Oracle Ürünleri ile Pizza Yapımı” sunumunda dinleyiciler, bir birinden ayrı gibi görülen ODI, EDQ, Exadata ve Golden Gate ürünleriyle nasıl bir sağlam BI çözümü oluşturabileceğini gördüler. Sonrasında Orhan Eripek, veritabanı yönetimiyle ilgili genel prensiplerden bahsetti. Özellikle katılımcıların sunum sırasında bolca sorular sormasıyla tüm sunumlar çok renkli geçti.

Etkinlikte yapılan sunumlar:

Oracle 12c Database In-Memory – Gökhan Atıl
Oracle 12c Active Dataguard New Features – Emre Baransel
Oracle 12c Multitenant – Mahir M. Quluzade
Oracle 12c RAC ve Flex ASM – Özgür Umut Vurgun
Oracle Ürünleri ile Pizza Yapımı – Gürcan Orhan
Oracle Veritabanı Yönetimi – Orhan Eripek
Veritabanı Güvenliği ve Oracle Çözümleri – Onur Çınar

Yapılan sunumlara “geçmiş sunumlar” sayfasından erişebilirsiniz. Geçmiş sunumlar sayfasına erişebilmek için sitemize ücretsiz olarak üye olmanız gerekmektedir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. merhaba herkese,
  öncelikle troug organizasyonuna ilk defa katıldım.Gelirken çekincelerim vardı ama etkinlikten sonra kafamdaki soru işaretleri yerini güzel duygulara bıraktı. Emeği geçen herkese öncelikle teşekkür ederim. Yeni kişilelerle konusunda uzman olan paylaşımcı kişilerle tanışmak beni mutlu etti.
  Bir kaçda pozitif eleştiri yapmak istiyorum. 1-zamanlamaya biraz daha dikkat 🙂 2-oracle kullanıcıları grubun ismi ama konular sadece veritabanı ağırlıklı geldi bana oysa oracle ile ilgili bir sürü konu var mesela aklıma gelenler arasında EBS, BI uygulamaları v.b sektöre katkısı olacak diğer konularıda ilerleyen zamanlarda görmek isteriz. Belki bizlerinde karınca kararınca deneyimlerimizin faydası olabilir. Teşekkürler

  1. Merhaba Ercüment Bey,
   Aslında TROUG olarak farklı ilgi grupları altında etkinliklerimizde oluyor, ancak maalesef bunu Türkiey geneline pek yansıtamıyoruz.
   Bütün arkadaşlarımız gönüllülük esasıyla destek verdikleri için özellikle İstanbul dışı etkinliklerde biraz zorlanıyoruz.
   Sizin gibi yerel kaynaklara ulaşabilmek bu nedenle bizim için çok değerli.
   Mesela bahsettiğiniz EBS veya BI/DW gibi konularda tam günlük, yine uzman arkadaşların deneyimlerini paylaştığı birçok özel ilgi grubu etkinliği yaptık.
   Belki gelecek dönemde bunların Ankara’da tekrarı veya benzeri çalışmalar için sizlerin de bir kenarından tutacağı etkinlikler yapma imkanımız olabilir.
   İlginiz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı